„Where does my heart beat now” – przełom w karierze Celine Dion

Nawet osoby niezainteresowane muzyką adult contemporany kojarzą Celine Dion. Ta znana na całym świecie piosenkarka na scenie muzycznej jest aktywna już od początku lat osiemdziesiątych. Do dziś za jej najsłynniejszą piosenkę uważany jest utwór „My heart will go on”, który jest częścią ścieżki dźwiękowej do filmu „Titanic” z 1997. Warto jednak zaznaczyć, że przełomem w karierze kanadyjskiej wokalistki był utwór „Where does my heart beat now”, który uznaje się za początek wielkiej międzynarodowej kariery Dion.

Celine Dion pierwszą płytę anglojęzyczną wydała dopiero w roku 1990. Na albumie „Unison” znalazł się także utwór „What does my heart beat now”, który był pierwszym singlem promującym płytę. W Stanach Zjednoczonych singiel wydano w listopadzie 1990 roku, w 1991 roku singiel zaprezentowany został także w Kanadzie i innych krajach.

Piosenka została zresztą napisana już w roku 1988. Jej autorami byli Taylor Rhodes oraz Robert White Johnson. Producentem nagrania Dion był Christopher Neil. Premiera utworu miała miejsce podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 1989 roku. Celine Dion występowała jako zwyciężczyni konkursu w roku 1988, wykonała poza piosenką konkursową z poprzedniego roku także i dopiero co nagrany utwór „Where does my heart beat now”. Świetny wokal, niebanalna kompozycja i tekst piosenki sprawiły, że bardzo szybko stała się ona wielkim przebojem początku lat dziewięćdziesiątych. Kanadyjska artystka nie tylko podbiła rynek amerykański, ale także i międzynarodowy.

Oczywiście do popularności piosenki „Where does my heart beat now” przyczyniły się poza kwestiami czysto muzycznymi także intensywne działania promocyjne. W Kanadzie singiel promowany był przez klasyczny czarno-biały teledysk. W Stanach Zjednoczonych z kolei podstawą promocji był teledysk nakręcony przez Davida Phillipsa, który przedstawiał występ live Celine Dion na jednym ze zorganizowanych koncertów. W roku 1991 wydano VHS „Unison, tutaj zaprezentowano kompilację obu teledysków. Poza albumem „Unison” piosenkę „Where does my heart beat now” mogliśmy usłyszeć także na płycie „My Love: Essentia Collection” – popularnej kompilacji najlepszych piosenek artystki, która została wydana w roku 2008.