Wejdź w świat bębnów conga

Kubańskie bębny pochodzenia afrykańskiego odróżniają się od innych membranofonów sposobem wykonania. Kongi są tworzone na podobieństwo beczek. Nie są to wydrążone pnie drzew. Konstrukcyjnie składają się one z korpusu oraz naciągu, przymocowanego metalową obręczą.

Taki kompletny zestaw składa się z czterech bębnów: Tumba, Conga, Quinto i Nino. Jakkolwiek gra się najczęściej na trzech bębnach z całego zestawu. Gra na nich nie należy do najprostszych. Wymaga wykształcenia specyficznej techniki i wielu lat ćwiczeń, w drodze do perfekcji. Bębny te są symbolicznym elementem kultury kubańskiej. Często usłyszymy je w kubańskich klubach oraz na koncertach. Jest to instrument wykorzystywany często podczas seansów religijnych.

Kongi stanowią świetny akompaniament jazzu, reggae a nawet współczesnej muzyki poważnej. Można wyróżnić bębny congo typu Malawi. Mają kształt beczułkowaty, mogą mieć 3-6 metalowych okuć w zależności od wymiaru bębna. Z kolei długie congo mają bęben wykonany z jednego kawałka konkretnego drewna. Brzmienie kongi można usłyszeć w tanecznych utworach afrokubańskich: w salsie, sambie, afro salsa, merengue, con palito, kpanlogo, comparsa oraz wiele innych.