Perkusja elektroniczna

Dobra perkusja elektroniczna jest to znakomity stosunek jakości do ceny. Głównymi zaletami takiego nowoczesnego zestawu jest przede wszystkim łatwa możliwość jego nieograniczonej rozbudowy. Powinien on zawierać także wejścia standardowe jack, które są kompatybilne z każdym rodzajem modułu.

W nowoczesnym zestawie perkusji elektronicznej znajdują się również elementy świadczące o jego stabilności i jakości wykonania. Są to układy ram, które dają dowolna możliwość konfigurowania, na potrzeby użytkowników również tych leworęcznych. Takie zestawy tworzy się często według sugestii zleceniodawcy. Klient po dostarczeniu specyfikacji na format, ilość elementów, czy modyfikację dotychczasowych instrumentów, otrzymuje konkretny produkt końcowy odpowiadający jego wymogom.

Perkusja elektroniczna jest syntezatorem naśladującym perkusję akustyczną. Umieszczone na statywie klocki, pady z czujnikami generują sygnał elektryczny po uderzeniu w nie. Dalej sygnał ten prowadzony przez kable do specjalnych modułów, tworzy dźwięk, za który odpowiada wybrany pad. Prototyp perkusji elektrycznej został stworzony przez Graema Edge współpracującego w latach ’70 z profesorem z Sussex University.

Pierwszy zestaw perkusji elektrycznej został wprowadzony do sprzedaży w 1976 roku. Był to zestaw Syndrum Pollard. Dziś prym na rynku wiodą producenci tj. Yamaha, Roland, Simmons. Z ostatnich innowacji wprowadzono: doskonałej jakości dźwięk cyfrowy, pozycyjne oraz dynamiczne czujniki, które wykrywają wpływ. Producenci w paramentach podkręcają także możliwość wielu wyzwoleń oraz w zestawach oferują wiele wyjść.

Zalety elektrycznej perkusji to przede wszystkim produkcja mniejszej ilości hałasu (możliwość używania słuchawek do odsłuchu), lepsza zwartość zestawu, możliwość symulacji różnego typu dźwięków. Sprzętu nie trzeba dodatkowo nagłaśniać. Najczęściej zestawy zawierają również bardzo pomocne funkcje dla początkujących muzyków.