„My heart will go on” – najsłynniejsza piosenka Celine Dion

Chociaż piosenka „My heart will go on” została nagrana w roku 1997, do dzisiaj pozostaje najsłynniejszym utworem kanadyjskiej artystki Celine Dion. Utwór skomponowany został jako motyw przewodni filmu „Titanic”, był to także jeden z singli z albumu „Let’s talk about love”, czyli czwartego już w dorobku Dion albumu zawierającego piosenki anglojęzyczne. Do piosenki została także nakręcony teledysk, jego reżyserem był Bille Woodfuff.

Co ciekawe, reżyser „Titanica” James Cameron nie miał początkowo w planach skomponowania utwory na napisy końcowe swojej produkcji. Utwór powstał z inicjatywy kompozytora Jamesa Hornea i Willa Jenningsa (autor tekstu), którzy zdecydowali się przygotowaną przez siebie balladę powierzyć do zaśpiewania właśnie obdarzonej niezwykłym głosem Celine Dion. Dzisiaj wiemy już, że była to bardzo dobra decyzja. Wydany jako singiel utwór przez kilka kolejnych miesięcy zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów niemalże na całym świecie. Dotychczas uważa się „My heart will go on” za jeden z największych, najbardziej znaczących utworów popowych wszechczasów.

Ballada otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym takżę Oscara jako najlepsza piosenka z filmu. Kolejne nagrody to Złoty Glob oraz cztery Nagrody Grammy (m.in. dla Piosenki Roku). Utwór został wydany jako singiel. Od samego początku jego sprzedaż była więcej niż dobra. Na całym świecie sprzedano aż 10 milionów jego egzemplarzy, finalnie singiel „My heart will go on” został uznany za najlepiej sprzedający się singiel w roku 1998. To przełożyło się zresztą na popularność całego albumu, z którego piosenka „My heart will go on” pochodzi. Do dzisiaj płyta „Let’s talk about love” jest największym sukcesem komercyjnym kanadyjskiej wokalistki (sprzedano ok. 31 mln egzemplarzy albumu). Także płyta z soundtrackiem z filmu Camerona cieszyła się ogromnym wzięciem – sprzedano aż 30 mln kopii, a tym samym „Titanic: Music from the Motion Picture” jest ciągle najlepiej sprzedającym się albumem z utworami filmowymi.

Jako ciekawostkę można dodać, że w Kanadzie, ojczyźnie Celine Dion, nie wydano piosenki „My heart will go on” na singlu. Fani artystki zmuszeni byli kupować płyty pochodzące z importu, w wyniku czego mimo wszystko singiel zajął ostatecznie czternaste miejsce pośród najlepszych kanadyjskich singli.
Do dzisiaj piosenka porównywana jest z dwoma innymi znanymi balladami z filmów, a mianowicie z „I will always love yoy” oraz „I do it fot you”. O niezwykłej popularności „My heart will go on” świadczy także spora ilość coverów. Covery piosenki nagrali między innymi: Jackie Evancho, Paul Potts, Sarah Brightman, Axxis itd.