„Falling into you” – jeden z najpopularniejszych albumów Celine Dion

Nietrudno się domyślić, że największym sukcesem komercyjnym Celine Dion był album „Let’s talk about love”, na którym znalazł się przebój „My heart will go on”. Warto jednak zaznaczyć, że album ten był de facto sequelem wydanej nieco wcześniej płyty „Falling into yopu”, kttora mimo upływu czasu nadal uważana jest za jeden z najważniejszych albumów studyjnych w karierze kanadyjskiej piosenkarki. Wielu fanów i krytyków jest nawet zdania, że była to najlepsza płyta Dion.

Płyta „Falling into you” została wydana wiosną 1996 roku. Czwarty anglojęzyczny album wokalistki zrobił ogromne wrażenie nie tylko na jej fanach, ale także i na profesjonalnych krytykach muzycznych. Podczas nagrania albumu artystka postanowiła wykorzystać w praktyce różne techniki wokalne. To jednak nie wszystko. Na uwagę zasługuje także warstwa instrumentalna „Fall into you”. Wykorzystano tego rodzaju instrumenty muzyczne, jak np. puzon, saksofon, skrzypce czy gitara klasyczna. Do dzisiaj album sprzedał się w ogromnym nakładzie aż 31 milionów egzemplarzy. Niepowtarzalny wokal Dion, wspaniała kompozycja utworów i wreszcie ogólny wyraz artystyczny przyczyniły się do tego, że płyta otrzymała w roku 1997 dwie Nagrody Grammy, jako Album Roku oraz Najlepszy Album Pop.

Istotnym atutem albumu „Falling into you” jest duże zróżnicowanie poszczególnych utworów. Osobom, które nie miały okazji przesłuchać całej płyty, kojarzy się ona przede wszystkim z romantycznymi balladami, jak np. „Because you loved me”. Piosenka ta znana jest głównie z filmu Up Close & Personal (Namiętności). Utwór otrzymał także nominację do Oscara oraz cztery nominacje do Grammy. Ostatecznie ballada dostała jedną Nagrodę Grammy, została doceniona jako najlepsza piosenka filmowa. Do popularnych utworów z albumu zaliczają się także „River deep, montain high” (cover piosenki Tiny Turner), „All by myself” oraz „It’s all coming back to me now”. Do ostatniej z wymienionych piosenek nakręcono zresztą teledysk, którego koszt wyprodukowania opiewał na niebagatelną kwotę 2,5 mln dolarów.

Wielu fanów Celine Dion do dziś jest zdania, że „Falling into you” to najlepsza, stojąca na niezwykle wysokim poziomie artystycznym płyta kanadyjskiej artystki. Przemyślane kompozycje i interesujący dobór utworów sprawiły, że płyta odniosła tak wielki sukces komercyjny. Zresztą nie tylko na rynku amerykańskim i europejskim. Nie wolno zapominać także i o specjalnej wersji „Falling into you”, która wypuszczona została na rynek japoński. Japońska wersja zawierała utwór „To love ypu”, który przyczynił się do odniesienia niezwykłego wręcz sukcesu komercyjnego w Kraju Kwinącej Wisni. Płyta sprzedała się aż w 1,2 milionach egzemplarzy. Po raz pierwszy od roku 1983 pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych singli zdobył wokalista spoza Japonii.