Energetyczne brzmienie perkusji

Ten instrument to jeden z najlepiej słyszalnych i najbardziej charakterystycznych sekwencji w utworze. To właśnie on nadaje odpowiednie tempo konkretnego utworu. Słysząc utwór rockowy, jazzowy, bluesowy dudnienie perkusji wprawia nas w ruch.

Nasza stopa, palce dłoni zaczynają wystukiwać rytm zgodnie z rytmem perkusji. Muzycy, którzy opanowali grę na tym wieloelementowym instrumencie, na początku musieli włożyć mnóstwo fizycznej siły i energii ale także skupienia, aby okiełznać perkusję. Często grę na „garach” można porównać do intensywnego treningu cardio. Nic dziwnego, że ostatnim trendem fitness jest „gra na perkusji”. Są to czynności, które łączą ze sobą elementy aerobiku klasycznego z ekspresyjnymi ruchami naśladującymi grę na perkusji. Zamiast faktycznego instrumentu na sali fitness posługujemy się gumowymi piłkami. W te duże piłki uderza się drewnianymi pałeczkami w rytm muzyki rockowej.

To równocześnie wspaniały trening ogólnorozwojowy, jak i świetna zabawa, która potrafi wycisnąć z nas siódme poty! Ćwiczenia wykonywane w większej grupie budują poczucie wspólnoty i więzi pomiędzy uczestnikami zajęć. Doskonale poprawiają sprawność, motorykę i kondycję. „Gra na perkusji” jest polecanym ćwiczeniem dla osób w każdym wieku. Tu nie ma żadnych barier takie energetyczne brzmienie perkusji. W tych zajęciach można się po prostu zakochać i szybko złapać bakcyla. Panująca powszechnie zumba zdaje się mieć poważnego konkurenta. Pomysłodawczynią tej aktywności fizycznej jest Carrie Ekins, która po poważnej kontuzji stawu biodrowego, zaczęła grać na pudełkach i szybko dostrzegła, jak bardzo poprawia to jej stan fizyczny i psychiczny.

Takie rytmiczne uderzanie w rytm muzyki wyzwala, poprawia nastrój, pozwala wypuścić nagromadzone napięcie w ciele. Dodatkowym atutem tych ćwiczeń jest możliwość utraty aż 400 kcal w godzinę i aktywacja sporych partii mięśniowych. Drums Alive to także dobra alternatywa dla osób na wózkach inwalidzkich oraz ludzi cierpiących na zaburzenia rozwojowe. Takie ćwiczenia doskonale regulują działanie układu nerwowego, pozwalają na efektywne wyrzucenie z siebie agresji.

Typy perkusji

Instrumenty perkusyjne w zależności od rodzaju muzyki posiadają także rozmaite znaczenie. W muzyce klasycznej muzyk może użyć tylko jednego instrumentu. W muzyce rozrywkowej, rockowej oraz jazzowej cały komplet instrumentów perkusyjnych uczestniczy podczas występu czy przy nagrywaniu utworu. Zestaw perkusyjny podstawowy można dodatkowo rozbudowywać. Podstawowe elementy to: bęben wielki – basowy, werbel, ride (talerz o wysokim dźwięku), crash (o różnej grubości dźwięku), tom-tom (półkotły), hi-hat (talerze równoległe), flor-tom (kocioł). Spośród bębnów wyróżnić można: timbales, rototomy, oktobany, piccolo. Typy talerzy to: stax, splash, china, crash-ride i bell. Ponadto zestawy perkusyjne uzupełnia się elementami tj. cowbell, tamburyny, czy dzwonki, bongosy, kongi.