Djembe – najpopularniejsze bębny klepsydrowe

Bębny djembe to najbardziej popularne i uniwersalne bębny etniczne pochodzące z Afryki. Cały świat docenił ich dźwięk, a także precyzje z jaką są wykonywane od pokoleń. Djembe posiadają kielichowaty kształt, dzięki któremu można właśnie wydobywać całe spektrum głębokich dźwięków. Począwszy od basów, tonów aż po ostre, głośne slapy.

Standardowe bębny djembe są skierowane dla początkujących graczy. Solidność wykonania, sa zasługą najlepszych materiałów użytych do ich wykonania. Te bębny cechują się przyjemnym, aksamitnym brzmieniem, są doskonałe do gry w większej grupie, ponieważ grają w przede wszystkim składowe rytmów.

Z kolei djembe pro to instrumenty dedykowane profesjonalnym muzykom, którzy najczęściej wykonują partie solowe, zarówno w plenerach jak i na scenie. Najwyższa jakość jest zasługą użycia najlepszego drewna oraz mocnemu naciągowi specjalnie garbowanej skóry (koziej, bydlęcej), która tworzy cienką pojedynczą membranę bębna. Bębny djembe tworzone są najczęściej z drewna brzozowego, a te bardziej zaawansowane modele z drewna twardego np. z akacji. Mistrzem gry na djembe, jest m.in. djembefola Mamady Keita.