Celine Dion – biografia

Celine Dion to najsłynniejsza w tej chwili kanadyjska wokalistka, pochodząca z prowincji Quebec. Artystka nie tylko śpiewa, ale także komponuje swoje piosenki oraz pisze ich teksty. Posiada 4-oktawowy głos. Urodzona w roku 1968 Dion rozpoczęła swoją karierę już na początku lat osiemdziesiątych. Wtedy to zapoczątkowana został także jej współpraca z menedżerem Rene Angelilem, obecnym mężem.

Początkowo Dion wydawała albumy francuskojęzyczne. Jej muzyka szybko przypadła do gustu publiczności. Przyczynił się do tego oczywiście fakt wygrania przez piosenkarkę 38. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1988 roku. Dion, jako reprezentantka Szwajcarii, zaśpiewała piosenkę „Ne partez pas sans moi”. Dopiero w 1990 roku artystka wydała swój pierwszy album anglojęzyczny „Unison”, który okazał się być wielkim sukcesem. To przyczynił się do coraz większej popularności Celine Dion także w USA.

W roku 1991 zaproponowano jej nagranie we współpracy z Peabo Brysonem piosenki do filmu „Piekna i bestia” wytwórni Walt Diseny Pictures. Utwór cieszył się wielkim uznaniem zarówno ze strony fanów, jak i krytyków. Wkrótce potem artystka wydała album „Celine Dion”, na którym znalazł się i ta piosenka. Dwa lata później w 1904 roku wokalistka poślubiła w Montrealu swojego menedżera. Mimo spektakularnych sukcesów na rynku amerykańskim Dion nie zaprzestała nagrywania utworów francuskojęzycznych. W 1995 wydała „D’eux”, który do dziś pozostaje najlepiej sprzedającą się płyta francuskojęzyczną.

Koniec lat dziewięćdziesiątych to szczytowy okres kariery Dion. W 1996 ukazał się jeden z najsłynniejszych albumów artystki, chodzi o „Fall into you”, który wyróżnia się niezwykłym wręcz eklektyzmem. Wykorzystywanie rozmaitych technik śpiewu oraz niestandardowy podkład instrumentalny zadecydowały o tym, że album cieszył się ogromnym wzięciem. Zresztą otrzymał też znakomite recenzje. Album sprzedał się aż w 31 milionach egzemplarzy. Rok po tym sukcesie artystka wydała kolejny krążek, a mianowicie „Let’s Talk About Love”. Na albumie tym znalazła się najsłynniejsza chyba piosenka artystki – „My heart will go on”, która wykorzystana została w filmie „Titanic”. Piosenka otrzymała aż cztery Nagrody Grammy.

W 1999 roku artystka poinformowała o planowanej przerwie w karierze. Niedługo później u jej męża został zdiagnozowany nowotwór, sama artystka zaś urodziła pierwsze dziecko.

Oficjalny powrót na scenę nastąpił w roku 2002. To właśnie w tym roku wydany został bardzo popularny album kanadyjskiej „A new day has come”. Piosenkarka zaplanowała aż 600 koncertów w Ceasars Palace w Las Vegas, które miały składać się na aż trzyletni projekt sceniczny. Ze względu na ogromne zainteresowani biletami na występy live, piosenkarka postanowiła ostatecznie występować w Las Vegas jeszcze przez następne dwa lata. W 2007 roku artystka wydała dwa albumy studyjne, francuskojęzyczny „D’elles” i anglojęzyczny „Taking chances”.

Na początku 2008 piosenkarka rozpoczęła „Taking Chancers Tour”, trasę koncertową, podczas której zorganizowano 115 koncertów w ponad 80 miastach na całym świecie. Latem tego samego roku kanadyjska artystka otrzymała tytuł doctora honoris causa uniwersytetu w Laval. W 2010 roku piosenkarka urodziła bliźnięta, dwóch chłopców o imionach Eddy i Nelson. Ta duża zmiana w życiu prywatnym nie zahamowała sukcesów wokalistki. Już wkrótce wydała kolejne albumy studyjne, francuskojęzyczny „Sans attendre” oraz „Loved Me Back to Life” z listopada 2013 – jedenasty w karierze album angielskojęzyczny.