Bębny – instrumenty epoki neolitu

Rytm bębnów to najbardziej prymitywne, ale ponadczasowe dźwięki w historii muzyki. Bębny wywodzą się już z czasów neolitu, dlatego nazywa się je najstarszymi instrumentami świata. Ich rytm generowany jest wprost z ciała człowieka. Zaliczają się one do rodziny membranofonów, składających się z korpusu o kształcie walcowatym, który jest rezonatorem dźwięku, a także z 1-2 membran.

Rytmiczne uderzanie pałkami bądź dłońmi w naprężone membrany muzycy wydobywają niezwykłe dźwięki. Istnieje bardzo wiele odmian bębnów: począwszy od djembe (bębna klepsydrowego), po bęben obręczowy, podłużny, stożkowy, wielki (basowy), baskijski tzw. tamburyn oraz prowansalski. Wystarczy kilka uderzeń bębna, a już wokół niego gromadzić się zaczynaja zaintrygowani ludzie. Muzyka bębnów łączy ludzi bez względu na wiek i upodobania muzyczne. To muzyka, która jest ponad wszystko: podziały religijne, społeczne. Rytmy bębna działaja na ciało i umysł relaksacyjnie.

Coraz częściej organizowane są festiwale bębnów, podczas których gromadzi się ogromna grupa fanów tych niezwykłych instrumentów. Tutaj oprócz wspaniałej atmosfery święta muzyki, spotkać można prawdziwych wirtuozów gry na różnego gatunku bębnach, a także oglądać pokazy tańców afrokubańskich. Miłośnicy tych dźwięków gromadzą się regularnie, a ich liczebność zauważalnie rośnie. Wspólne granie na bębnach dostarcza wielu pozytywnych emocji. Tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć.